ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Οι αρμοδιότητες του Γραφείου Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων είναι κυρίως:

α) Η εποπτεία λειτουργίας του Πολιτιστικού Ομίλου Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΠΟΦΠΑ), μέλη του οποίου είναι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, καθώς και υποψήφιοι διδάκτορες του ΕΚΠΑ, αλλά και φοιτητές άλλων ΑΕΙ.

β) Εξεύρεση πόρων για τις δαπάνες που αφορούν στις πολιτιστικές δραστηριότητες.

γ) Η ευθύνη φύλαξης-διαχείρισης του αναλώσιμου και μη αναλώσιμου υλικού όλων των Τομέων του ΠΟΦΠΑ.

δ) Η διοργάνωση φοιτητικών πολιτιστικών εκδηλώσεων.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-3688215

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΠΟΦΠΑ)

Για την ψυχαγωγία και την ανάπτυξη της καλλιτεχνικής ταυτότητας των φοιτητών λειτουργεί ο Πολιτιστικός Όμιλος Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών, ο οποίος περιλαμβάνει τον Μουσικό, τον Θεατρικό, τον Χορευτικό, τον Κινηματογραφικό και τον Φωτογραφικό Τομέα. Εκεί οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις και να ανακαλύπτουν τις καλλιτεχνικές τους κλίσεις και δεξιότητες.

Ο Πολιτιστικός Όμιλος Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών στοχεύει στην υποστήριξη και προώθηση των καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων των φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών, αλλά και φοιτητών άλλων ΑΕΙ και διοργανώνει διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις και μπορούν να συμμετέχουν σ' αυτές όσοι φοιτητές επιθυμούν. Είναι ένας "τόπος" συλλογικής έκφρασης και δημιουργίας. Οι φοιτητές έρχονται σε επαφή με έργα τέχνης και ενθαρρύνονται να δημιουργούν τα δικά τους καλλιτεχνικά έργα.

Για να γίνει κάποιος φοιτητής μέλος του Π.Ο.Φ.Π.Α., αρκεί μια γραπτή αίτηση στο γραφείο του Τομέα που τον ενδιαφέρει (ο Θεατρικός – Φωτογραφικός – Κινηματογραφικός στον Ημιώροφο και ο Χορευτικός στο Α’ Υπόγειο της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας). Οι μέρες και ώρες λειτουργίας των Τομέων καθορίζονται από τα ίδια τα μέλη τους.

Τηλ. Επικοινωνίας: 210-36 88 205 – 210-36 88 275 – 210-36 88 276

Ο Πολιτιστικός Όμιλος Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών λειτουργεί υπό την εποπτεία του Γραφείου Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης   Φοιτητικής  Μέριμνας και  εκπροσωπείται από Διοικούσα Επιτροπή, εκλεγμένη με αρχαιρεσίες από το σύνολο των μελών του.

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών διαθέτει επαρκή χρηματοδότηση για τις πολιτιστικές δραστηριότητες του Π.Ο.Φ.Π.Α. καθώς επίσης και

• Υποδομές με σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό
  • Και χώρους κατάλληλα διαμορφωμένους για την λειτουργία – δημιουργία των μελών των τομέων του.

Ο Πολιτιστικός Όμιλος Φοιτητών περιλαμβάνει (5) πέντε τομείς:

• τον Θεατρικό
  • τον Χορευτικό