ΧΟΡΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ

Σκοπός του Χορευτικού Τομέα είναι η ευαισθητοποίηση των φοιτητών σε θέματα του

λαϊκού μας πολιτισμού. Ο χορός χρησιμοποιείται ως μέσο για την πραγμάτωση αυτού του σκοπού. Φυσικά δεν μένουν στη στείρα αναπαράσταση βημάτων αλλά ούτε και στη μουσειακή παρουσίαση των χορών της πατρίδας μας. Οι φοιτητές καταγράφουν και επεξεργάζονται όλα εκείνα τα στοιχεία που συνθέτουν τον Ελληνικό πολιτισμό βιώνοντας έτσι την παραδοσιακή μας κληρονομιά.

Ο Χορευτικός Τομέας οργανώνει σε ημερήσια βάση καθ’ όλη τη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς μαθήματα εκμάθησης παραδοσιακών χορών με εξαιρετική ανταπόκριση. Τα τμήματα γεμίζουν ασφυκτικά και ο Τομέας λειτουργεί πολλές ώρες την εβδομάδα για να καλύψει τις ανάγκες των φοιτητών. Συγχρόνως γίνονται τηλεοπτικές προβολές προκειμένου να προσεγγιστεί και μέσω αυτής της οδού το ύφος κάθε περιοχής.

Τα μαθήματα γίνονται στην αίθουσα του Α’ υπογείου της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας. Επίσης, πραγματοποιούνται σεμινάρια από έμπειρους χορευτές όπου δείχνουν την αυθεντική χορευτική ταυτότητα διαφόρων επαρχιών της Ελλάδος και τμημάτων των αλησμόνητων πατρίδων. Ο Χορευτικός Τομέας μπορεί να συμμετέχει σε εκδηλώσεις άλλων φορέων σε όλη την Ελλάδα και στο εξωτερικό. Στο τέλος κάθε Ακαδημαϊκής χρονιάς οργανώνει κεντρική χορευτική παράσταση με παραδοσιακές ενδυμασίες, σε Κεντρικό Θέατρο της Αθήνας, με είσοδο ελεύθερη.

Τηλ. Επικοινωνίας: 210 36 88 276