ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ

Κύρια δραστηριότητά του αποτελούν τα σεμινάρια καλλιτεχνικής φωτογραφίας τα οποία απευθύνονται σε νέους αλλά και προχωρημένους μαθητές και σκοπό έχουν όχι μόνο τις τεχνικές δεξιότητες, αλλά τη διαμόρφωση μιας φωτογραφικής αντίληψης απαραίτητης για την καλλιτεχνική απόλαυση της φωτογραφικής εικόνας.

Τα σεμινάρια ουσιαστικά αποτελούν μια σφαιρική εισαγωγή στην καλλιτεχνική φωτογραφία κάτι που επιτυγχάνεται με την προβολή του έργου σημαντικών φωτογράφων, τις συζητήσεις περί της αισθητικής της φωτογραφίας την εκμάθηση των τεχνικών αλλά και τη χρήση από τα μέλη μας των σκοτεινών θαλάμων όπου μπορούν οι ίδιοι να εμφανίσουν και να εκτυπώσουν τις φωτογραφίες τους.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται καθημερινά στο κτίριο της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας (Ιπποκράτους 15) και στο κτήριο «Κωστής Παλαμάς» (Μασσαλίας και Ακαδημίας).Στα σεμινάρια διδάσκουν παλαιότερα μέλη με πολυετή εμπειρία στο χώρο αλλά και επισκέπτες καθηγητές Φωτογραφίας. Παράλληλα με τα σεμινάρια πραγματοποιούνται κατά καιρούς φωτογραφικές εξορμήσεις σε διάφορα μέρη της πόλης με σκοπό την εξοικείωση με τη φωτογραφική λήψη.

Τηλ. Επικοινωνίας: 210 36 88 205