ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ

Σκοπός του Κινηματογραφικού Τομέα είναι η καλλιέργεια της κινηματογραφικής παιδείας στους φοιτητές, ώστε να γίνουν καλοί θεατές της τέχνης του κινηματογράφου. Επίσης, να ενεργοποιήσει τους φοιτητές που έχουν διάθεση να δημιουργήσουν, ώστε να γίνουν ταινίες που θα εξυψώσουν κοινωνικά τόσο τους ίδιους όσο και την Πανεπιστημιακή Κοινότητα, στην οποία ανήκουν.

Σήμερα ο Κινηματογραφικός Τομέας έχει ένα πλήρες εβδομαδιαίο πρόγραμμα σεμιναρίων (σεναρίου-τεχνικής-ανάλυσης-σκηνοθεσίας) και προβολών σε φίλμ 35mm και βιντεοπροτζέκτορα, το οποίο καθημερινά βελτιώνεται και εμπλουτίζεται. Τα σεμινάρια διεξάγονται από παλιότερα μέλη του Κινηματογραφικού Τομέα τα οποία εθελοντικά και με πολύ διάθεση επιμελούνται μια σειρά μαθημάτων που εκτός από σημαντική εξοικείωση με το γνωστικό αντικείμενο προσφέρουν ευχάριστες αφορμές για σκέψη και συζήτηση.

Επιπλέον, ο Τομέας υποστηρίζει, παρέχοντας τεχνικά υλικά και κινηματογραφικό εξοπλισμό, την παραγωγή ταινιών μικρού μήκους των μελών του σε φόρμα 8mm και digital video. ∆ιοργανώνει εκδηλώσεις, όπως «φεστιβάλ» και αφιερώματα.

Τα σεμινάρια γίνονται στην Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων “ΙΡΙΣ” στο ισόγειο της

Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας.

Τηλ. Επικοινωνίας: 210 36 88 205