ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ

Ο Θεατρικός Τομέας διοργανώνει μαθήματα υποκριτικής, φωνητικής και κινησιολογίας, μαθήματα παιδικού θεάτρου, όπως και Θεατρικές και άλλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, με προσκεκλημένους ηθοποιούς και πανεπιστημιακούς. Ο Θεατρικός Τομέας θέλει να αναδείξει μέσα από τη δουλειά των μελών του τις ποικίλες διαστάσεις της ερασιτεχνικής και θεατρικής πράξης, σύγχρονο πειραματικό θέατρο, κλασσικό ρεπερτόριο και μελέτη αρχαίου δράματος με βάση τα λαϊκά δρώμενα του παραδοσιακού πολιτισμού.

Στον Θεατρικό Τομέα του Πολιτιστικού Ομίλου Φοιτητών κάθε χρόνο, παρουσιάζονται μία ή περισσότερες θεατρικές παραστάσεις από κάθε επί μέρους καλλιτεχνική του ομάδα στο θεατράκι του κτηρίου Κωστής Παλαμάς και στο Μουσείο Ιστορίας (Παλιό Πανεπιστήμιο) του Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα), με πολλές συμμετοχές σε ελληνικά και διεθνή Φεστιβάλ Πανεπιστημιακού θεάτρου, σε εκδηλώσεις δήμων και άλλων πολιτιστικών φορέων. Πολλές φορές οι παραστάσεις των θεατρικών ομάδων του τομέα συγκεντρώνουν πολυάριθμους θεατές και επαινούνται θερμά από κριτικούς και κοινό.

Τηλ Επικοινωνίας: 210 36 88 205