ΓΡΑΦΕΙΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Αντικείμενο του Γραφείου είναι:

α) Η διαφύλαξη και διεύρυνση των βιβλίων της συλλογής των Αναγνωστηρίων, η οποία καλύπτει όλους τους επιστημονικούς κλάδους.

β) Η διαχείριση και επεξεργασία του βιβλιογραφικού υλικού με βάση τα διεθνή πρότυπα.

γ) Η εξυπηρέτηση και πληροφόρηση των φοιτητών,

δ) Η επιμέλεια για τη λειτουργία των χώρων των φοιτητικών αναγνωστηρίων και της Αίθουσας Η/Υ ελεύθερης πρόσβασης καθώς και του εξοπλισμού τους.

ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Αντικείμενο των Φοιτητικών Αναγνωστηρίων είναι η διαχείριση της πληροφορίας για τη διευκόλυνση της μελέτης των φοιτητών (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και υποψηφίων διδακτόρων) και η ενίσχυση της εκπαιδευτικής και ερευνητικής δραστηριότητας των ακαδημαϊκών τμημάτων όλων των Σχολών του ΕΚΠΑ.

Ο εμπλουτισμός της συλλογής με βιβλία που καλύπτουν όλους τους επιστημονικούς κλάδους των Σχολών, γίνεται ετησίως με αγορά- δωρεές-επιστροφές Ευδόξου.

Τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας του ΕΚΠΑ, αλλά και άλλων Παν/κών Ιδρυμάτων μέσω διαδανεισμού μπορούν να έχουν πρόσβαση σε επιστημονικά συγγράμματα και άλλα βοηθητικά βιβλία ελληνικά και ξενόγλωσσα που καλύπτουν τα γνωστικά αντικείμενά τους

Στους χώρους των Φοιτητικών Αναγνωστηρίων οι φοιτητές μελετούν με δικά τους βιβλία ή με βιβλία της Βιβλιοθήκης τα οποία μπορούν να δανειστούν με την ακαδημαϊκή ή την αστυνομική ταυτότητας τους. Η συλλογή της Βιβλιοθήκης περιλαμβάνει περίπου 17000 τίτλους βιβλίων καθώς και οργανωμένους χώρους μελέτης με σταθμούς εργασίας Η/Υ. Η θέση τους στο κέντρο της Αθήνας εξυπηρετεί την εύκολη πρόσβαση των χρηστών της.

Στους χώρους του κτιρίου της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας (Μέγαρο Αντωνίου Παπαδάκη Ιπποκράτους 15) λειτουργούν δύο αναγνωστήρια

α) στον 2ο όροφο 250 θέσεων μελέτης με 1 Η/Υ για χρήση των φοιτητών

β) στον 4ο όροφο 120 θέσεων μελέτης με 4 Η/Υ στη διάθεση των χρηστών.

Τα Αναγνωστήρια είναι ανοικτά καθημερινά, εκτός Σαββάτου και Κυριακής, από 8:30 π.μ. μέχρι 7 μ.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλέφωνα: 210-3688219 και 210 3688250

ΑΙΘΟΥΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Η Αίθουσα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών λειτουργεί στα πλαίσια της αναβάθμισης των σπουδών και της εισαγωγής των νέων τεχνολογιών και της πληροφορικής στο πρόγραμμα σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο πρωταρχικός στόχος της Αίθουσας Ηλεκτρονικών Υπολογιστών είναι η ακαδημαϊκή έρευνα και μελέτη καθώς και η εκπόνηση εργασιών.

Ειδικότερα, σκοποί της λειτουργίας τους είναι:

• η εξοικείωση των φοιτητών με τη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών,
  • η εξοικείωση των φοιτητών με την αναζήτηση και χρήση των σύγχρονων υπηρεσιών που προσφέρονται στο διαδίκτυο (Internet),
  • η παροχή πρόσβασης στις προηγμένες υπηρεσίες σύγχρονης και ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης που υποστηρίζει το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών,
  • Η υποστήριξη των προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών προγραμμάτων σπουδών των Σχολών και των Τμημάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η Αίθουσα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών αριθμεί 30 θέσεις εργασίας.

Κατά το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 η Αίθουσα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών χρησιμοποιείται αποκλειστικά από τους φοιτητές της Σχολής Επιστημών Αγωγής για μαθήματα.